Skazani na Shawshank cały film

Stacked_Blue 8.7 / 10 star premiera: 1994144 min,

Andy Dufresne przyłapuje swoją żonę z innym mężczyzną, a następnie zostaje oskarżony o zabójstwo żony i jej kochanka. Upiera się, że jest niewinny, ale mimo to otrzymuje dwa wyroki dożywocia w ciężkim więzieniu Shawshank.

Skazani na Shawshank - fabuła

W 1946 r. bankier Andy Dufresne zostaje skazany na dożywocie za podwójne morderstwo, mimo że uparcie twierdzi, że jest niewinny. Dufresne zostaje wysłany do zakładu karnego w Maine i wkrótce styka się z okrutną codziennością więzienną, sadystycznym personelem więziennym i więźniami ogarniętymi niemal obsesją. Andy nie jest jednak zepsuty. Dzięki doświadczeniu w bankowości zyskuje przychylność strażników, a przejmując księgowość nielegalnej działalności jednego ze współwięźniów, zdobywa również szacunek „rówieśników”. W zamian otrzymuje możliwość ulepszenia więziennej biblioteki, wnosząc odrobinę ludzkiej godności w codzienne życie więźniów żyjących w ciężkich warunkach.

Oceny, obsada, informacje o filmie

Oryginalnie film nosi nazwę: The Shawshank Redemption. Cały film trwa 2 godz. 22 min. Osoby związane ze społecznością IMDB przyznają filmowi ocenę 9.3/10, natomiast czytelnicy portalu Filmweb przyznają mu notę 8.8/10. Według oceniających film w serwisie TMDB zasłużył on na ocenę 8.7/10. Za wyreżyserowanie filmu, a także scenariusz odpowiada Frank Darabont. Najwazniejsze role w filmie zostały zagrane przez następujących aktorów: Bob Gunton (Naczelnik Samuel Norton), William Sadler (Heywood), Clancy Brown (Kapitan Byron Hadley), Gil Bellows (Tommy Williams), Mark Rolston (Bogs Diamond), James Whitmore (Brooks Hatlen), Larry Brandenburg (Skeet)

Ciekawostki o filmie Skazani na Shawshank

  • Boggs wraca do swojej celi po pobycie w karcerze i zastaje tam strażnika, a na półce leży książka „Calamity Range”. Napisana w 1939 roku przez Paula Evana Lehmana, „Calamity Range” jest opisana jako publikacja fikcyjna o poszukiwaniu zemsty i wendety, jej akcja rozgrywa się w zachodnich Stanach Zjednoczonych.
  • Frank Darabont: [stare klipy filmowe] Więźniowie oglądają film „Gilda” (1946). W oryginalnej noweli więźniowie oglądali Stracony weekend (1945). Ponieważ prawa do tego ostatniego filmu należały do innego studia, Darabont sprawdził, jakie stare filmy może pokazać bez ponoszenia kosztów. Ucieszył się, że mógł wykorzystać Gildę, jeden z największych przebojów Rity Hayworth, której wizerunek odgrywa kluczową rolę w tej historii.
  • Gdyby Andy został osadzony tylko w jednej celi po lewej stronie, nie miałby dokąd pójść tunelem, tylko do następnej celi, a tym samym nie miałby niesamowitej historii do opowiedzenia.
  • Skalna ściana, w której zakopany jest „skarb” Reda, została zbudowana specjalnie na potrzeby filmu i stała przez wiele lat. Została zbudowana ręcznie przez dział artystyczny na kilka miesięcy przed rozpoczęciem zdjęć. Dzięki temu mogła wyrosnąć lucerna, aby wyglądała na zwietrzałą. Ostatecznie ściana została sprzedana na eBayu, po jednym kamieniu, przez rolnika, który był właścicielem ziemi, na której stała. Drzewo na końcu muru stało do czasu, gdy w 2011 r. zostało rozłupane na dwie części przez uderzenie pioruna. Część jego szczątków stoi teraz nad stawem na terenie stanowego zakładu poprawczego w Ohio.
  • Red opisuje marzenie Andy’ego jako „gówniane mrzonki”. Podczas ucieczki, aby spełnić to marzenie, Andy czołga się przez rurę wypełnioną ściekami.
  • Autokar Trailways w ostatniej scenie to GM PD-4104, zbudowany w 1960 roku i dostarczony do Carolina Scenic Trailways. Nieżyjący już Jon Hobein, właściciel Blue Ridge Trailways, odnalazł go i odrestaurował około 1990 roku. Obecnie jest własnością Capital Trailways z siedzibą w Montgomery w Alabamie.
  • Wszystkie zdjęcia w celi Andy’ego, z wyjątkiem dużych plakatów, zostały własnoręcznie wybrane przez Tima Robbinsa.
  • Film znajduje się na liście „Wielkich filmów” Rogera Eberta.

 

Gdzie obejrzeć Skazani na Shawshank online

Cały film Skazani na Shawshank możesz obejrzeć w vod: CHILI, ITUNES

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Komentarze