Krzyk 1

Stacked_Blue 7.4 / 10 star 1996106 min, ,

Wstęp

„Krzyk” to amerykański film, który łączy w sobie elementy kryminału, horroru i tajemnicy. Jego premiera miała miejsce 20 grudnia 1996 roku. Reżyserem filmu jest Wes Craven, a scenariusz napisał Kevin Williamson. „Krzyk” to pierwsza część popularnej serii filmów o tym samym tytule, która składa się z kolejnych części oraz spin-offów.

Opis fabuły

W małym miasteczku Woodsboro dochodzi do serii makabrycznych morderstw. Sprawca wybiera swoje ofiary spośród uczniów miejscowej szkoły, a następnie zadaje im pytania związane z horrorami. Jeśli ofiara nie potrafi odpowiedzieć poprawnie, zostaje brutalnie zamordowana. Główną bohaterką filmu jest Sidney Prescott, która wciąż nie może się uporać z traumą związaną z morderstwem swojej matki, dokonanym rok wcześniej. W rocznicę tej tragicznej śmierci odbiera ona tajemniczy telefon od sprawcy zbrodni, który proponuje jej zagadkową grę…

Obsada

W głównych rolach wystąpili znani aktorzy, takie jak Neve Campbell (w roli Sidney Prescott), Courteney Cox (Gale Weathers), David Arquette (Dewey Riley), Skeet Ulrich (Billy Loomis) czy Drew Barrymore (Casey Becker).

Produkcja

Film „Krzyk” został wyprodukowany przez Dimension Films oraz Woods Entertainment. Produkcja miała miejsce w Stanach Zjednoczonych, a językiem używanym w filmie jest angielski. Budżet filmu wyniósł 14 milionów dolarów, a jego ostateczny dochód wyniósł aż 173 046 663 dolarów.

Odbiór filmu

„Krzyk” spotkał się z pozytywnym odbiorem zarówno ze strony krytyków, jak i widzów. Średnia ocena na platformie The Movie Database wyniosła 7,37 na 10, a liczba głosów oddanych przez widzów wyniosła 5640. Film doceniany jest za oryginalne połączenie gatunków oraz za intrygującą fabułę, która trzyma widza w napięciu do samego końca.

Kolekcja filmów „Krzyk”

Film „Krzyk” dał początek popularnej serii, która składa się z kilku części oraz spin-offów. Kolekcja obejmuje filmy takie jak „Krzyk 2”, „Krzyk 3”, „Krzyk 4”, a także wiele innych produkcji, które kontynuują historię Sidney Prescott.

Be the first to review “Krzyk 1”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

There are no reviews yet.