Wykidajło

Stacked_Blue 6.6 / 10 star 1989114 min,

Wstęp

„Road House” (w Polsce znany jako „Wykidajło”) to film z 1989 roku, który stał się kultowym dziełem w gatunku akcji i thrillera. W główną rolę wciela się Patrick Swayze, który występuje jako Dalton – legendarny wykidajło, o magnetycznym uroku osobistym i niezwykłych umiejętnościach w sztukach walki. Film, choć nie osiągnął olbrzymiego sukcesu finansowego, zyskał sobie status kultowego i doczekał się kontynuacji w postaci filmów i seriali telewizyjnych.

Fabuła

Akcja filmu rozgrywa się w małym miasteczku Jasper w stanie Missouri. Dalton (Patrick Swayze) zostaje wynajęty przez właściciela baru Double Deuce, aby zaprowadzić tam porządek. Bar jest opanowany przez grupę zbirów, które terroryzują klientów i pracowników. Dalton, dzięki swoim niezwykłym umiejętnościom, sukcesywnie pozbywa się bandziorów, lecz tym samym narazi się ich przywódcy – Bradowi Wesleyowi (Ben Gazzarra). Całe miasteczko żyje w strachu przed groźnym gangsterem, ale Dalton jest gotów do konfrontacji!

Obsada

W filmie „Wykidajło” wystąpili znakomici aktorzy, którzy wprowadzili w życie swoje postacie. Oprócz Patricka Swayze jako Daltona, można zobaczyć również Bena Gazzarę jako groźnego przywódcę gangu, Brada Wesleya. W rolach drugoplanowych występują m.in. Kelly Lynch jako Dr. Elizabeth Clay oraz Sam Elliott jako Wade Garrett, mentor Daltona.

Produkcja

Film „Wykidajło” został wyprodukowany przez United Artists, Star Partners II Ltd. oraz Silver Pictures. Za reżyserię odpowiada Rowdy Herrington, a scenariusz napisali David Lee Henry i Hilary Henkin. Film miał budżet wynoszący 15 milionów dolarów, a jego światowa premiera miała miejsce 19 maja 1989 roku.

Odbiór i popularność

Mimo że „Wykidajło” nie odniósł spektakularnego sukcesu finansowego, zarabiając na całym świecie 30,5 miliona dolarów, film zyskał sobie rzeszę wiernych fanów. Średnia ocen na platformie IMDb wynosi 6,6/10, co świadczy o dość pozytywnym odbiorze. Zdaniem wielu widzów, film stał się kultowy głównie dzięki niezapomnianej roli Patricka Swayze oraz oryginalnej fabule.

Kolekcja „Road House”

„Road House” doczekał się kontynuacji w postaci filmów i seriali telewizyjnych. Należy do kolekcji „Road House Collection”, która zawiera filmy i seriale związane z pierwotnym dziełem. Współcześnie, „Wykidajło” jest często wymieniane jako jeden z kultowych filmów lat 80., który pozostaje w pamięci widzów dzięki swojej niepowtarzalnej atmosferze i niezapomnianym kreacjom aktorskim.

Wpływ na kulturę popularną

„Wykidajło” zdobyło sobie miejsce w popkulturze dzięki swojej kultowej roli wśród filmów akcji lat 80. i 90. Jego wpływ jest widoczny w późniejszych produkcjach, które często odnoszą się do „Wykidajło” jako inspiracji. Zainspirował również memy, cytaty i parodie, które pokazują, jak bardzo film utkwił w pamięci fanów.

Podsumowanie

„Wykidajło” to kultowy film akcji z 1989 roku, w którym w główną rolę wcielił się Patrick Swayze jako Dalton, legendarny wykidajło o niezwykłych umiejętnościach w sztukach walki. Film opowiada historię Daltona, który zostaje wynajęty do zaprowadzenia porządku w baru Double Deuce, opanowanym przez grupę groźnych zbirów. Mimo że film nie osiągnął wielkiego sukcesu finansowego, zdobył sobie rzeszę wiernych fanów i zyskał kultowy status. „Wykidajło” doczekało się kontynuacji w postaci filmów i seriali telewizyjnych oraz stało się inspiracją dla wielu późniejszych produkcji.

Be the first to review “Wykidajło”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

There are no reviews yet.