Whiplash

Stacked_Blue 8.4 / 10 star 2014105 min,

Whiplash – film, który pokazuje cenę doskonałości

Whiplash to dramat muzyczny z 2014 roku w reżyserii Damiena Chazelle’a. Opowiada historię utalentowanego młodego perkusisty Andrew (Miles Teller), który marzy o wielkiej karierze. Aby zrealizować swoje plany, postanawia dołączyć do szkolnej orkiestry jazzowej prowadzonej przez okrutnego nauczyciela Terence’a Fletchera (J.K. Simmons), który często wyładowuje swoje frustracje na uczniach. Pod kierunkiem bezwzględnego Fletchera, Andrew zaczyna dążyć do doskonałości za wszelką cenę – nawet kosztem własnego człowieczeństwa.

Fabuła

Film rozpoczyna się od momentu, w którym Andrew staje przed Terence’em Fletcherem, by przystąpić do szkolnej orkiestry jazzowej. Fletcher okazuje się być surowym, wręcz okrutnym nauczycielem, którego metody wzbudzają w uczniach lęk i poczucie bezradności. Andrew, chcąc osiągnąć swój cel, poddaje się brutalnym treningom, których celem jest osiągnięcie perfekcji w grze na perkusji.

Jednak cena, jaką Andrew musi zapłacić za swoje marzenia, okazuje się bardzo wysoka. Znajomi zaczynają go opuszczać, a jego relacje z rodziną stają się napięte. Chłopak zaniedbuje swoje życie prywatne, skupiając się jedynie na doskonaleniu swojego rzemiosła.

W końcu dochodzi do punktu, w którym Andrew traci kontrolę nad swoim życiem. Na skutek wycieńczenia i presji, której doświadcza w orkiestrze, zaczyna brać narkotyki. Konsekwencje są poważne – jego zdrowie się pogarsza, a jego gra na perkusji zaczyna tracić na jakości.

Aktorzy i twórcy

W roli Andrew występuje Miles Teller, którego postać musi zmierzyć się z ciężkimi warunkami, jakie narzuca mu jego nauczyciel. J.K. Simmons, w roli Terence’a Fletchera, stworzył postać bezwzględnego i okrutnego mentora, którego celem jest osiągnięcie perfekcji.

Reżyserem Whiplash jest Damien Chazelle, który w swoim filmie porusza wiele trudnych tematów, takich jak cena, jaką trzeba zapłacić za sukces, a także granice, jakie można przekroczyć, by osiągnąć swój cel.

Techniczne aspekty filmu

Whiplash został nagrany w formacie 16 mm, co daje filmowi specyficzny klimat i wyróżnia go na tle innych produkcji. Ponadto, film wyróżnia się doskonałą muzyką jazzową, która idealnie wpasowuje się w klimat dramatu. Za muzykę odpowiedzialny jest Justin Hurwitz, który skomponował także muzykę do innego filmu Chazelle’a – „La La Land”.

Whiplash otrzymał wiele pozytywnych recenzji i nominacji do nagród filmowych. Zdobył trzy Oscary w kategoriach: najlepszy aktor drugoplanowy (J.K. Simmons), najlepszy montaż oraz najlepszy dźwięk.

Podsumowanie

Whiplash to film, który porusza wiele ważnych tematów, takich jak cena, jaką trzeba zapłacić za sukces, czy granice, jakie można przekroczyć, by osiągnąć swój cel. Wspaniała muzyka jazzowa, doskonała gra aktorska i unikalny styl reżyserii sprawiają, że film warto zobaczyć. Jednak należy pamiętać, że historia opowiedziana w Whiplash to także ostrzeżenie przed nadmierną ambicją i zapętlającym się w koło wyścigiem do doskonałości.

Be the first to review “Whiplash”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

There are no reviews yet.