Rocky

Stacked_Blue 7.8 / 10 star 1976119 min,

Wstęp

Film „Rocky” to amerykański dramat sportowy z elementami romansu, wyreżyserowany przez Johna G. Avildsena i wyprodukowany przez Winkler Films. Film miał swoją premierę 21 listopada 1976 roku i stał się jednym z najbardziej kultowych filmów w historii kina. Opowiada historię Rocky’ego Balboa (Sylvester Stallone), boksera-amatora z Filadelfii, który dostaje szansę na walkę z mistrzem świata wagi ciężkiej Apollo Creedem (Carl Weathers).

Fabuła

Rocky Balboa jest niepozornym bokserem z Filadelfii, który nie ma na swoim koncie żadnych większych sukcesów. Jego życie zmienia się jednak diametralnie, gdy mistrz świata wagi ciężkiej Apollo Creed postanawia dać mu szansę na walkę o tytuł. Dla Creeda walka z Rocky’m ma być jedynie kolejnym widowiskiem, ale dla Balboa to szansa na udowodnienie swojej wartości. W trakcie przygotowań do walki, pod okiem doświadczonego trenera Mickeya Goldmilla (Burgess Meredith), Rocky zakochuje się w Adrian (Talia Shire) – nieśmiałej dziewczynie, która daje mu dodatkową motywację do pokonania potężnego przeciwnika.

Obsada

W rolach głównych wystąpili:

  • Sylvester Stallone jako Rocky Balboa
  • Talia Shire jako Adrian Pennino
  • Burt Young jako Paulie Pennino
  • Carl Weathers jako Apollo Creed
  • Burgess Meredith jako Mickey Goldmill

Produkcja i sukces

Film „Rocky” został nakręcony przy niewielkim budżecie wynoszącym 1 milion dolarów, jednak okazał się wielkim sukcesem zarówno finansowym, jak i artystycznym. Przychody ze sprzedaży biletów przekroczyły 117 milionów dolarów, a film zdobył liczne nagrody, w tym trzy Oscary za najlepszy film, reżyserię oraz montaż.

Rocky – Kolekcja

„Rocky” dał początek serii filmów, które razem tworzą „Rocky – Kolekcję”. Każdy kolejny film kontynuuje historię Rocky’ego Balboa, jego życia, walk i relacji z innymi postaciami. Kolekcja obejmuje zarówno sequle, jak i prequele filmu, pokazując różne etapy życia głównego bohatera.

Be the first to review “Rocky”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

There are no reviews yet.