Diuna

Stacked_Blue 7.8 / 10 star 2021155 min,

Diuna: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o filmie

Wprowadzenie

„Diuna” to film science-fiction oparty na klasycznej powieści Franka Herberta z 1965 roku. Film jest reżyserowany przez Dennisa Villeneuve’a, a w rolach głównych występują Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Oscar Isaac, Josh Brolin i Stellan Skarsgård. Film jest kontynuacją wcześniejszych adaptacji powieści „Diuna” z 1984 roku i „Diuna” z 2000 roku.

Fabuła

„Diuna” opowiada historię Paula Atreidesa (Timothée Chalamet), młodego człowieka, którego pisane jest wspaniałe przeznaczenie. Musi on udać się na najniebezpieczniejszą planetę we wszechświecie, Arrakis, aby ratować swoją rodzinę i sojuszników. Arrakis jest planetą pustynną, na której znajduje się niewystępująca nigdzie indziej substancja o nazwie „melanż”, która wyzwala w ludziach ich największy potencjał. Jednak walka o kontrolę nad tą substancją wywołuje zacięty konflikt, a Paul zostaje wciągnięty w niebezpieczną intrygę polityczną.

Obsada

W obsadzie filmu „Diuna” występują:

  • Timothée Chalamet jako Paul Atreides
  • Rebecca Ferguson jako Lady Jessica
  • Oscar Isaac jako Duke Leto Atreides
  • Josh Brolin jako Gurney Halleck
  • Stellan Skarsgård jako Baron Harkonnen
  • Dave Bautista jako Glossu Rabban
  • Zendaya jako Chani
  • Jason Momoa jako Duncan Idaho

Produkcja

Reżyserem filmu jest Dennis Villeneuve, znany z takich filmów jak „Blade Runner 2049” i „Przybysze z Matplanety”. Villeneuve był także współautorem scenariusza wraz z Jonem Spaihtsem i Ericiem Rothem.

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w marcu 2019 roku w Budapeszcie, a następnie kontynuowane były w Jordanii i na Węgrzech. Film został nakręcony z użyciem najnowocześniejszych technologii filmowych, a zdjęcia kręcono w formacie IMAX.

Data premiery

„Diuna” miał swoją premierę 22 października 2021 roku na całym świecie. Film otrzymał pozytywne recenzje od krytyków i zebrał pochwały za wizualną stronę produkcji oraz świetną grę aktorską.

Be the first to review “Diuna”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

There are no reviews yet.