Czarna Pantera

Stacked_Blue 7.4 / 10 star 2018134 min, ,

Czarna Pantera – o superbohaterze i filmie

Czarna Pantera to amerykański film akcji z 2018 roku, opowiadający historię władcy Wakandy, TuChalli, który staje się jednocześnie superbohaterem – Czarną Panterą. Reżyserią filmu zajęła się Ryan Coogler, a w głównych rolach wystąpili m.in. Chadwick Boseman, Michael B. Jordan i Lupita Nyong’o.

Fabuła

TuChalla, król Wakandy, wraca do swojego kraju, by objąć tron po śmierci swojego ojca. Wkrótce potem Wakanda zostaje zaatakowana przez swojego dawnego wroga, a TuChalla musi zebrać sojuszników i walczyć o swoje królestwo. Jako Czarna Pantera, TuChalla staje w obronie nie tylko swojej ojczyzny, ale i całego świata.

Postacie

Czarna Pantera to postać, która zadebiutowała w komiksach Marvela w 1966 roku, stworzona przez scenarzystę Stana Lee i rysownika Jacka Kirby’ego. Postać była ważną częścią uniwersum Marvela, a film „Czarna Pantera” stał się jednym z największych przebojów w historii kina.

Chadwick Boseman zagrał TuChallę, króla Wakandy, który staje się Czarną Panterą. Boseman zmarł w 2020 roku, co spowodowało wzmożoną popularność filmu. Michael B. Jordan zagrał antagonistę filmu, Erica Killmongera, dawnego wojownika z Wakandy. Lupita Nyong’o wcieliła się w postać Nakii, dawną miłość TuChalli i szpiega Wakandy.

Produkcja

Reżyserem filmu jest Ryan Coogler, a producentami byli Kevin Feige i David J. Grant. Scenariusz napisał sam Coogler wraz z Joe Robertem Colem. Film został nakręcony w Stanach Zjednoczonych, a jego budżet wynosił około 200 milionów dolarów.

Odbiór

Od momentu premiery „Czarna Pantera” zdobyła wiele nagród i nominacji, w tym trzy Oscary za najlepsze kostiumy, scenografię i efekty wizualne. Film stał się też jednym z najbardziej kasowych filmów w historii kina, zarabiając ponad 1,3 miliarda dolarów na całym świecie.

Be the first to review “Czarna Pantera”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

There are no reviews yet.