Cicha dziewczyna

Stacked_Blue 7.5 / 10 star 202294 min

„Cicha dziewczyna” – Obszerny artykuł o filmie

Wstęp

„Cicha dziewczyna” to film dramatyczny z 2022 roku, którego akcja rozgrywa się w Irlandii w 1981 roku. Film opowiada historię młodej dziewczynki z zaniedbanej i dysfunkcyjnej rodziny, która trafia na wieś do swoich krewnych. W kolejnych akapitach artykułu przyjrzymy się bliżej filmowi, jego fabule, obsadzie, realizacji oraz odbiorze.

Fabuła

Główna bohaterka filmu, młoda dziewczynka z zaniedbanej i nieszczęśliwej rodziny, trafia na wieś do swoich krewnych. W domu, który wydaje się nie skrywać żadnych tajemnic, dziewczynka odkrywa jedną – jej ciotka i kuzynka ukrywają ciążę. W międzyczasie dochodzi do konfliktu między protestanckimi mieszkańcami miasteczka a irlandzkimi republikanami.

Fabuła filmu skupia się na losach dziewczynki, jej rodzinie oraz na problemie konfliktu w Irlandii Północnej. Reżyserka Mary McGuckian po mistrzowsku przedstawiła trudną sytuację, w jakiej znalazły się bohaterki filmu.

Obsada

W rolach głównych wystąpili nieznani aktorzy: Ciara Sweeney jako dziewczynka, która trafia na wieś do swoich krewnych, oraz Leah McNamara jako jej kuzynka, która ukrywa swoją ciążę. W filmie pojawiają się również inni aktorzy, między innymi: Paul Mescal, Morgan C. Jones, Catherine Walker oraz muzyk i kompozytor Bob Geldof.

Realizacja

Film „Cicha dziewczyna” został wyprodukowany przez irlandzką wytwórnię Inscéal oraz kilka innych firm produkcyjnych. Reżyserką filmu jest Mary McGuckian, a scenariusz napisała wspólnie z Mattem McGowanem. Muzykę do filmu skomponował Michael Nyman.

Zdjęcia do filmu kręcono w różnych miejscach w Irlandii, między innymi w hrabstwach Dublin, Wicklow i Kildare.

Odbiór

Film „Cicha dziewczyna” miał swoją premierę 13 maja 2022 roku i otrzymał pozytywne recenzje od krytyków filmowych. W serwisie Rotten Tomatoes uzyskał ocenę 88% na podstawie 8 recenzji, a na stronie Metacritic otrzymał średnią ocenę 70/100 na podstawie 4 recenzji.

Publiczność również przyjęła film pozytywnie. „Cicha dziewczyna” jest poruszającą opowieścią o sile przetrwania w trudnych warunkach i trudnych relacjach rodzinnych. Wielu widzów docenia film za jego emocjonalną głębię oraz poruszającą muzykę Michaela Nymana.

Jednym z atutów filmu jest również jego realizacja. Zdjęcia są piękne i klimatyczne, a muzyka wprowadza w odpowiedni nastrój. Krytycy doceniają także aktorstwo nieznanych aktorów, którzy wcielają się w trudne role z dużą wrażliwością.

Podsumowanie

„Cicha dziewczyna” to poruszający film o sile przetrwania w trudnych warunkach. Reżyserka Mary McGuckian świetnie przedstawiła historię młodej dziewczynki z zaniedbanej i nieszczęśliwej rodziny, która trafia na wieś do swoich krewnych. Film porusza wiele trudnych tematów, między innymi konflikt w Irlandii Północnej oraz trudne relacje rodzinne.

Warto zwrócić uwagę na piękne zdjęcia oraz emocjonalną muzykę Michaela Nymana, która wprowadza w odpowiedni nastrój. Aktorstwo nieznanych aktorów również zasługuje na uwagę, gdyż wcielają się w trudne role z dużą wrażliwością.

„Cicha dziewczyna” to film, który z pewnością zainteresuje nie tylko miłośników kina, ale również tych, którzy szukają poruszających opowieści o sile ludzkiego ducha i przetrwania w trudnych warunkach.

Be the first to review “Cicha dziewczyna”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

There are no reviews yet.