Avatar

Stacked_Blue 7.6 / 10 star 2009162 min, , ,

Avatar – ekscytująca przygoda w kosmicznej scenerii

Wstęp

Avatar to amerykański film science fiction z 2009 roku, wyprodukowany przez wytwórnię 20th Century Fox i skierowany przez Jamesa Camerona. Obraz opowiada historię konfliktu między ludźmi a tubylczą rasą Na’vi na planecie Pandora, zamieszkanej przez przedstawicieli obu tych gatunków. Film jest uważany za jedną z największych produkcji w historii kina, zarówno pod względem kosztów produkcji, jak i wpływów na kulturę popularną.

Fabuła

Akcja filmu rozgrywa się w roku 2154. Głównym bohaterem jest Jake Sully, sparaliżowany były żołnierz piechoty morskiej, który otrzymuje szansę na odzyskanie zdrowego ciała. W zamian musi wziąć udział w specjalnym programie militarnym, mającym na celu infiltrowanie tubylczej społeczności Na’vi na planecie Pandora. Celem misji jest zdobycie surowca o niezwykłych właściwościach, który ma pomóc w rozwiązaniu kryzysu energetycznego na Ziemi.

Jake zostaje wdrożony do programu polegającego na sterowaniu specjalnymi hybrydami, tzw. avatarami, które umożliwiają poruszanie się po planecie i kontakt z Na’vi. Podczas swojej misji, bohater poznaje Neytiri, wojowniczkę z klanu Omaticaya, która ratuje mu życie. Wraz z nią zaczyna coraz lepiej poznawać kulturę i wierzenia tubylców. Stopniowo zaczyna wątpić w słuszność swojej misji i staje przed trudnym wyborem: stać po stronie ludzi czy walczyć u boku Na’vi.

Aktorzy i ekipa produkcyjna

W rolę Jaka Sully’ego wcielił się Sam Worthington, a w rolę Neytiri – Zoe Saldana. W filmie wystąpili również m.in. Sigourney Weaver, Stephen Lang, Michelle Rodriguez i Giovanni Ribisi.

Reżyserem i scenarzystą Avatar był James Cameron, który już wcześniej zdobył uznanie publiczności dzięki takim filmom jak Titanic czy Terminator. Za zdjęcia odpowiadał Mauro Fiore, a muzykę skomponował James Horner. Film otrzymał trzy Oscary, w tym za najlepszy film i najlepszą reżyserię.

Be the first to review “Avatar”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

There are no reviews yet.